Autor mihail, data publicării: 27/08/2018

Festivalul Internațional “Mihail Sadoveanu”

S-a încheiat cea de a XXXIII-a ediție a Festivalului Internațional de Șah “Mihail Sadoveanu”, ediție desfășurată sub titulatura “Centenar 2018”.

La finalul celor 4 zile de întrecere în care sportivii au concurat în probele de șah rapid și blitz, juniorul nostru Nechita Bogdan (nr. 98 la start) a obținut locul III în concursul de blitz la categoria U12, cu 4,5 puncte din 9 runde, prestația excelentă a acestuia fiind încununată și cu o creștere de 48 de puncte la coeficientul ELO. De altfel, el a avut o prestație impresionantă și în proba de șah rapid, unde a obținut tot 4,5 puncte din 9 runde și o creștere de 37 de puncte ELO. Felicitări, Bogdan!

Și alti sportivi ai clubului Philidor s-au remarcat prin evoluții foarte bune în acest concurs dificil. Aceștia sunt: Cotae Darius (+39 de puncte Elo în proba de șah rapid), Poncu Andrei (+40 de puncte Elo la blitz) și Gorea Alin (+30 de puncte Elo la blitz). Felicitări tuturor!